Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škoda Felicia renovace

10. 4. 2007

     Felicii jsme koupili v roce 1993. Celým jménem Škoda Felicia super, rok výroby 1964. Její stav byl dost žalostný, zřejmě stála několik let na dešti. První chybou bylo, že jsme klempířinu nedělali sami, ale svěřili ji známému známého, který se s tím moc nepáral. Tak se stalo, že karoserie byla překřížená o 2 cm, což by viděl i slepý. Další vadou na kráse bylo pobouchání plechů kvůli lepšímu přivaření, zborcení prolisů, které vůbec nenavazovaly, překřížení dveří atd. Po prvním pokusu mého otce, to vše dohnat kitem, se po několika letech kitování dospělo k tomu, že se to všechno sundalo, plechy se rozpáraly, svařily, ohnuly nebo zaťukly, jak bylo potřeba a když byla klempířina celkem slušná, začalo se opět kitovat (i tak toho bylo dost). Kitování vlastně skončilo až o tomto víkendu, tedy 8.4.2007. V tento den jsme i finišovali se stříkáním. Po dlouhé úvaze, zda máme dát několik desítek tisíc korun za pěkný lak od profesionála, když vlastně auto je připraveno (kitování, nástřik základní barvou, kitování, dvě vrstvy plniče, prostě kompletní příprava pod lak, což je 80% dobrého laku), jsme se rozhodli, že to zkusíme sami. A tak jsem tedy odpoledne 9.4.2007 nastoupil k této vrcholně důležité operaci, která klidně mohla zkazit několik let tvrdých příprav, ale myslím, že se to povedlo (aby ne, když jsem oželel pořádnou velikonoční hodovačku!), fotky dodám během odpoledne do fotogalerie.

A další věci už jsou v pohybu. Během těch deseti let, co ji máme doma, jsme zvládli udělat GO podvozku, chybí jen seřídit přední nápravu a řízení a projít a dodělat brzdy.

Tak a jdeme do finále. Po skoro měsíci, co jsem se odmlčel (dnes je 16.5.2007) jsme toho zvládli dost. Oživili jsme brzdy, natáhli komplet elektriku, udělali GO startéru , dynama, chladiče, vyleštili veškeré hliníkové věci co zbývali, a spoustu jiných věcí. Vypadá to, že do konce týdne bude nachromovaný rám čelního a rámy bočních oken (snad). Je s podivem, že to nedokázal skoro nikdo v republice. No to už bude ta třešínka na dortu, mezitím jsem ještě nechal pozinkovat nějakou droboť, musím vyčistit a nastříkat mechanismy stahování oken, musíme oživit celuloidové věci, ale hlavně musíme zkusit poprvé natočit motor. No a ještě spoustu různých věcí, které musíme do konce měsíce stihnout, protože na červen máme domluvené kompletní očalounění.

Možná se zeptáte, proč chceme během několika málo měsíců stihnout to, co jsme nezvládli za deset let. Inu je to prosté. Můj dobrý kamarád se v červenci žení a jen tak se zmínil, že bych ho prý mohl odvést ve Felicii (to bylo koncem ledna). No to bylo něco pro nás, pořádná chlapská výzva. Trochu jsme si to prošrotovali v hlavě a řekli no jistě, to stihnem. To se krásně vypráví, ale hůř dělá. Opravdu to chce být každý den po práci v dílně a soboty neděle celé. No co Vám budu povídat, doma s námi skoro nikdo nemluví. Ale vypadá to slibně (doufám, že to nezakřiknu), jestli bůh dá, tak do konce týdne bude motor vrčet. 

Dnes je 30.5.2007 a je skoro hotovo. 5.6.2007 vezem Feldu očalounit. Zbývá jen několik drobností na dokončení, nastříknout kastlík, seřídit přední nápravu, namontovat výfuk (až mi ho nahliníkují), namontovat chromované věci (snad budou v pátek), vyleštit zbylé hliníkové díly-lišty na přední blatníky a na prahy+hliníkové krycí plechy prahů (ty jsou pěkně zmordované, tak možná budeme vyrábět nové) a mezikruží na kola. Namontovat přední nápis, přidělat akumulátor a je asi hotovo, no nějaké drobnosti se jistě najdou. No abych nezapomněl, motor už vrčí.

Tak 5.6.2007 jsme Feldu odvezli do Písku na čalounění, což znamená, že do doby než bude hotová zřejmě nic nepřibude ani sem ani mezi fotky.

Tak dnes je 23.8.2007 a včera Felda úspěšně prošla STK a tak jsem mohl z depozitu konečně vyzvednout registrační značky. Jen tak mimochodem, od čalouníků jsme Feldu přivezli 24.7.2007 ( tzn. po měsíci a půl!), což znamená, že jsem kamarádovi na svatbu Feldou nejel (škoda, ale díky všem, kteří nám drželi palce). Pomalu se "dopisuje další stránka naší renovační kroniky". Do dokonalosti chybí jen osadit prahové lišty a pak už jen jezdit a jezdit.

Tímto končím malé pojednání o renovaci Škody Felicia super, model 996, r.v. 1964.

Mrzí mě, jestli někteří z Vás nenašli na této stránce, co hledali, ale není v mých silách popsat detailně celou renovaci. Za prvé je to dost náročné, za druhé si to ani po těch čtrnácti letech pořádně nepamatuji. Každopádně pokud budete potřebovat pomoci, určitě naváhejte a napište mi (sekce kontakt), snad Vám pomohu (pokud to bude v mých silách, tak určitě).

Ještě na závěr bych chtěl poděkovat mému kamarádovi, bez jehož hecování bysme renovaci nezvládli dokončit v tak rekordním čase - díky Bohouši.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Škoda Felicia