Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČZ 150 rikša

15. 10. 2009

     Jak začít psaní tohoto článku? Asi tak, že se přiznám, že jsem opět povolil. Ano opět jsem se pustil do započaté renovace a opět jsem předělával již hotové a to v pro mě zatím nevídaném množství. A dobře mi tak. Přiznám se, že pokud by to bylo pro někoho jiného (než pro koho jsem to dělal), tak bych se do toho nepouštěl a už nikdy pouštět nebudu (tak přísahám).

      Protože jsem chtěl dodržet, co tak slavně hlásám v jiné části těchto stránek, a sice že se snažím renovovat v co nejvyšší možné kvalitě a co nejvíce ve shodě s originálem, v žádném případě jsem se nemohl spokojit s tím, co mi bylo majitelem předkládáno jako započatá renovace. To je ostatně vidět ve fotogalerii. Co se týče korby, ta opravdu může být jakákoli, továrna dodávala pouze šasi, nástavby si stavěli zákazníci. Ovšem to, co bylo prezentováno jak zrenovovaná korba, to byl opravdu hnus (ještě, že už vše bylo nastříkáno v práškové barvě, o to více práce pro nás a mistra ostrého písku-ten nadával jak špaček, komaxit se totiž hrozně špatně pískuje). Ano prášková barva na veterána nepatří, určitě ne na karoserii nebo plechové díly motocyklu. Každopádně po opískování jsme se pustili do vysprávek - korba byla různě posvařovaná, zkroucená, vrtaná na více místech než bylo třeba, přivařené opravdu nevkusné držáky, které kvůli únosnosti byly dodatečně vyztužované, a to vše se muselo vyspravit.

    Další kapitolou samo o sobě byl rám. Ten byl upraven prapodivně (z našich dedukcí vyplývá, že zřejmě v rámci již zmíněného přetěžování se prolomila zadní náprava, což zřejmě odnesla rozvodovka a částečně konstrukce zadní nápravy a uložení kol-díky tomu ta úprava), ale rozhodně neodpovídal naší představě o továrním provedení. Bohužel v době renovace jsem na internetu nenašel moc fotografií, týkajících se rikš a tudíž jsem se osmělil a napsal na e-mail uvedený na stránkách motomagazinu u pojednání o ČZ rikša. Tímto bych rád poděkoval panu Šimončičovi z Brna (viz odkaz na int. stránky), který mi na e-mail odpověděl a poskytl mi dostatečnou obrazovou dokumentaci a vzorky čepů, které mi posloužily ke konstrukci chybějících a přepracování upravených dílů. Díky tomu vznikly poziční světla, čepy spojení rámů, čepy zadního pérování, mechanizmus táhla zadní brzdy, uchycení zadní nápravy a napínání řetězu a další drobnosti, které nebyly k dohledání.

     Jak bylo napsáno výše, celá rikša byla rozebrána (částečně poztrácena), částečně opískována a částečně nastříkána práškovou barvou. Nejdříve jsem si opatřil katalog ND a pátral po chybějících dílech, odhaloval odlišnosti oproti standardnímu motocyklu a pomalu jsem přicházel na to, co vše je zfušované.

    Na fotografiích v připojené fotogalerii je vidět, že se kompletně musel rovnat zadní rám, vyřezaly se nepoužitelné nosníky-vedení a uložení napínání zadní nápravy, zároveň i uchycení nápravy. celá náprava se musela přepracovat, doplnit atd. - hodně přemýšlení, vaření a pasování. Dále se pasovala a převařovala korba, dodělávaly veškeré úchyty a kerháky.  Na fotografiích je vidět postupné pasování i s blatníky, motocykl samotný až tolik práce nedal, byla to standardní práce, kterou jen stěžovalo shánění chybějících dílů a vymýšlení a dodělávání dílů, které byly vyráběné jen na rikšu (v dnešní době takřka nesehnatelné díly).

    Díly, které bylo nutné nově vyrobit či upravit - byly nutné k dotvoření originality stroje (tudíž daly i nejvíce práce-nedaly se použít jen tak nějaké díly, ale musely se vyrobit nebo upravit aby se co nejvíce podobaly originálu).

poziční světýlka - originál je dnes takřka nesehnatelný, vycházeli jsme z proporcí pérackých světel a korigovali dle dochovaných fotografií a dochovaných originálů.

rychloměr - další specialita, do malého pláště se musí vejít i dení počitadlo. Implantoval jsem starý rychloměr (ten jsem vydražil na dobročinné vánoční aukci Hicos), ovšem ten měl dvojnásobný průměr, opravdu není legrace to tam dostat, ještě se musí upravit nulování, které má být ovládáno zezhora (na velkém rychloměru se ovládá zdola). Dále se nechalo vyříznout sklo a vyvrtat otvor a vysoustružily se ovládací knoflíky, samozřejmě se musel i vyrobit nový ciferník (to jsem udělal v autocadu, vytiskl na folii a přestříkl lakem odolným proti UV). Celek vypadá dobře, ale funkčnost je dost omezená.

táhlo zadní brzdy - věc, která opět chyběla. Původní majitel přepracoval kombinovaný převod táhlo - kladka- lanka na převod táhlo - předloha - táhla. Tím musel na rám rikši navařit úchyty předlohové hřídele a vsadit samotnou hřídel, což samozřejmě na originalitě nepřidalo.

Věc, která dala opravdu zabrat bylo uchycení rozvodovky. Ta je uložena ve dvou ložiskových skříních. Ložiska jsou samozřejmě válečková a dnes se tento rozměr samozřejmě již nevyrábí. Dala by se tam dát ta stará za jistých podmínek, ale to by stará musela být k dispozici. Dalo to shánění, ale nakonec jsem sehnal ložiska, která byla mírně užší a měla menší vnější průměr. To jsme dořešili výrobou redukčních pouzder.

     Dále něco z věcí, které byly po "renovaci-generálce". Tady se zastavím hlavně u motoru. Hlava válců měla olámaná žebra a špatně vyspravený závit svíčky (stržený závit je neduhem těchto motorů). Dále zapalování, to bylo rozmontované v pytlíčku, jak zapalovací tak světelné cívky byly převinuté, proto jsem jim nevěnoval pozornost až do chvíle, kdy do světel dorazilo jen cca 5 voltů (při plném výkonu to má být cca 30 voltů). Hledal jsem chybu všude možně, až mě napadlo se podívat na vinutí cívek. A ejhle, skvěle odvedená práce, někdo namotal každou cívku na jinou stranu, tudíž napětí, které vycházelo z cívek se navzájem odečítalo - taky renovace. Dále byl motor i s víky nastříkán barvou. Později jsem zjistil proč - víka byla pomordovaná a než aby to někdo vyvařil a vyleštil (což zbylo na nás), raději to zakitoval a přestříkal. Dále byla zakousnutá spojka tak, že se musela rozebrat. Dále se dozinkovali díly a musel se vyměnit karburátor. Ano, tak tomu říkám skvěle odvedená renovace motoru. 

    Další práce byly vesměs rázu běžné renovace a nezaslouží si zde být uváděny.

    Celý tento renovační projekt zabral zhruba půl roku. Byla to práce náročná, hlavně kvůli nedostatku náhradních dílů, některé díly se vyráběly nově bez předlohy. Znovu opakuji, do takovéto renovace bych se již nikdy nepustil.

Nakonec svého pojednání uvedu stručný přehled dílů, které úplně chyběly nebo se musely nově vyrábět.

Odkaz na fotogalerii

 

Běžně sehnatelné ND        

  Vyráběné  ND                         

 Víčko nádrže + těsnění

 Držák zadní SPZ

 Kryt náhonu tacho + pružiny

 Čepy zadních tlumičů

 Houkačka

 Čepy rámů

 Pružina sedla

 Kryt řetězu

 Čep pružiny sedla

 Kerháky

 Držák přední SPZ

 Prodloužení a uchycení krycího plechu

 Zadní Světlo

 Výroba nárazníku

 Sklíčka pozičních světel

 Oprava a úprava korby

 Matice řízení

 Poklice zadních kol

 Kohout paliva

 Šrouby zadních kol

 Odrazky

 Poziční světla

 Růžice třecího tlumiče

 Úprava rychloměru

 Třecí tlumič komplet

 Úprava zadní nápravy a napínání

 Páčka brzdová na řídítka

 Pouzdra ložisek rozvodovky

 Spínač chcípáku

 táhlo zadní brzdy

 Náhon tacho

 Ovládání brzdového spínače

 Sklo předního světla

 

 Hlava motoru

 

 Válečky řízení

 

 Svorník přední vidlice

 

 Svěrné kroužky kolen výfuku

 

 Rám sedla

 

 Plech sedla

 

 Brzdový spínač

 

 Průchodka kabelů - motor

 

 Přední kolo komplet i s brzdou

 

 Spínač světel