Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jawa 250/11

10. 4. 2006

                    19.9.2007 jsem článek kompletně přepsal

 Obrazek

 

Jak to všechno vlastně začalo

Tak tedy na novo. Pérák se nám sice líbil, ale nějak jsme neuvažovali o jeho koupi. Ale náhoda tomu chtěla, že náš známy si koupil od jeho známého Péráka na ND kvůli motoru do jeho Velorexu. Tak si motor nechal a zbytek nám prodal za 100,- Kč (tenkrát možná ještě Kčs, nevím přesně kdy to bylo). No motorka nevybočovala z našeho standardu. Byla celkem dost "orajtovaná". Jak jsem již psal chyběl motor, dále komplet přední kolo s brzdovým štítem a osou, spínací skříňka, brzdová páka+táhlo+brzdový spínač, nosič, komplet sedačka (byla předělaná na dvojsedlo z kyvky) a vše co k tomu patří, přední světlo. Abych se přiznal, tak se nám nejdříve do motorky moc nechtělo, vlastně jsme ji udělali až po pětistovce a musím se přiznat, že jsme na renovaci dost šetřili, což se nám vymstilo, takže některé věci budeme muset předělat. No ale na druhou stranu musím uznat, že jsme byli s Pérákem a Panelkou+Pav na soutěži v německém Schwarzheide a obě motorky to zvládli na výbornou (to bylo v roce 1999).

Samotná renovace

Jak se již několikrát zmiňuji na stránkách, je zbytečné u každého stroje popisovat do detailů renovaci, jako takový základ všeho prosím berte popis renovace Californiana USA, myslím, že je ztráta času popisovat, že se šroubem M8x25 se šestihranou hlavou jsem provedl tohle a s jiným šroubem tohle. Zaměřím se na hlavní rozdíly oproti renovaci Californianu a na úskalí, která nás potkala při renovaci Péráka.

Motor

Motor jsme nakonec získali od jiného známého asi za 200,- Kč. Ten ho zachránil u nějakého strýce, měl ho v samodomo traktůrku. Tomu samozřejmě odpovídaly úpravy na něm provedené-provrtaná žebra hlavy, uštíplé žebro válce, chybějící kryt zapalování, jiný karburátor (z kývačky), no a samozřejmě předělaná startovací a řadící páka, ty byly nepoužitelné. Jelikož jsme tenkrát byli v renovačních začátcích, nevěděli jsme si rady s hlavou a válcem (dnes bysme to nechali zavařit, litinu dokonce vaříme i sami), ale tenkrát jsme sháněli novou hlavu a válec. No nakonec nás vyšly dráž než samotný motor. Také se v té době ještě nevyráběly repliky, např. starovací páku dnes seženete za tuším 750,- Kč (za tak málo Vám ji dnes ani nenachromují a to k tomu musíte připočítat nákup starého dílu tak za 300,- Kč). Abych přiznal pravdu, motor jsme jen přetěsnili, i když potřebovala udělat klika, což je to, co se nám vymstilo, a co musíme předělat.

Rám

V rámu nejsou záludnosti. Chybějící díly se dnes prodávají v replikách (např. komplet sedačka se vším příslušenstvím). Tenkrát se prodávala jen pružina, ostatní jsme dodělávali, různě jsme si fotografovali a oměřovali Péráky na soutěžích. Podsedlovou konstrukci jsme sehnali u pana Švába staršího, když jsme u něj sháněli věci na půllitra. Nosič někdo přimontoval na našeho Maneta, čímž nám ušetřil práci se sháněním. Brzdovou páku i s uchycením jsme sehnali za 20,- Kč na burze-to byly krásné ceny, př. maska za 10,- Kč, kastlíky po 5,- Kč, to se to renovovalo. No a další postup jako u jiných motorek, lakované díly opískovat, nalakovat, nalinkovat. Chromované vyleštit a do galvanizovny, zinkované to samé, hliníkové přeleštit, příp. jen vyčistit.  Tady se musím zmínit o leštění, tenkrát jsme si i vyklepávali nádrž a vše jsme leštili doma, ale chrom byl tak levný, že se později vyplatilo nechat si to u někoho vyleštit. Ovšem poslední dobou rostou ceny jak leštění tak chromu do závratných výšek, takže se opět pomalu vracíme k domácímu leštění, jen tu lázeň člověk doma mít nemůže a proto je odkázan na galvanizovny, ovšem nádrž se stále vyplatí nechat vyklepat, vyleštit a nachramovat u nikoho, kdo se tím zabývá. Jinak jsme přechromovávali i výfuky (tedy tlumiče, kolena chyběla, proto jsme koupili repliky), do čehož bych se už podruhé nepouštěl. Plech se zeslabil a přeci jen výfukové plyny mají sílu, takže je malinko vyboulily. Takže doporučuji určitě koupit repliky (při dnešních cenách chromu určitě).

Kola

Jelikož jsme Péráka chtěli mít v tom nejlepším provedení jaké se dělalo, museli jsme nachromovat i kola. Každému, kdo bude chromovat středy předem doporučuji je rozlisovat (samozřejmě pokud to jde, některé typy motocyklů je mají i svařované). Za prvé se pak jednotlivé části lépe leští a za druhé předejdete odpornému žloutnutí chromu v koutech, kam se špatně dostane. Ke kolům patří i pneumatiky. Nejlépe je koupit nové, bohužel česká firma MITAS vyrábí pláště 19" v celkem neveteránském vzoru dezénu, 3,00 a 3,50 seženete ve vzoru H 02, což odpovídalo u BARUMu tuším M8, ještě dříve to bylo tuším Super Sport (dříve u BAŤA, později BARUM), tak to je celkem dobré. Ovšem rozměr 3,25/19 opanoval katastrofální dezén H 01 dřív myslím S 21, námi přezdívaný zmije-na pohled nic moc. Pokud člověk chce mít opravdu originál, může sehnat starší jeté pneumatiky. Zde je ovšem riziko, že budou různě vyboulené, potrhané apod., na bezproblémovou jízdu kolem 60-80 km/h se moc nehodí, ale to záleží na každém z nás, jak se s tím popere. Každopádně doporučuji koupit nové duše, ty starší mají vždy několik záplat (rekord, který jsem napočítal je čtrnáct záplat na duši (jedné duši)), a proto investovat 100-150,- Kč se jistě vyplatí.

Elektro 

Samozřejmě je nejlépe natahnout novou instalaci, koupit baterii a podobně. Všechny musím ubezpečit, že zapalování z kývačky pasuje i na Péráky. Samozřejmě lepší je dát vše nové, pokud to člověk sežene. Momentálně vím, že se v replice vyrábí komplet přední světlo-málokdy se dochová původní. Problém je se spínacími skříňkami, nedávno jsem viděl tří kontrolkovou za 3200,- Kč-to je síla, zajímalo by mě kam až překupníci zajdou. Pokud tam dá někdo pozdější spínačku, může si dovolit luxus použití nové cívky. Samozřejmě, čím víc nových dílů, tím menší riziko závady. Ještě se musím zmínit o takové drobnosti. Kdo má Péráka s brzdovým spínačem, jistě se setkal s dnes jistě neobvyklým zařízením, kterým je vřazení odporu do okruhu zadního světla. Věc funguje skvěle, pokud ovšem máte originál odpor. Kdysi dávno jsme na burze dva sehnali, bohužel od té doby je už nikdo neměl a zatím je nikdo nevyrábí, ale na Péráka 350 jsme ho potřebovali. Takže jsem se pustil do takového fuše, v elektro součástkách jsem si koupil odpor, který zhruba odpovídal tomu původnímu, který byl vinutý z odporového drátu (odpor je cca 3 ohm). No a pomocí čokolády a šroubků jsem ho inplantoval na místo původního-a světe div se, funguje to. Odpor stál cca 1,50 a čokoládu má jistě každý doma. To je jen pro ty, co řeší podobný problém, jaký jsem řešil já.

Ostatní

Do ostatního patří například pryžové díly, lanka a podobné drobnosti. Vše se dá koupit nové, v replice nebo pasuje z kývaček.

Závěrem bych chtěl říci, že se nebráním replikovým dílům, samozřejmě pokud jsou provedeny dle originálu. Samozřejmě, že existuje spousta "výrobců replik", kteří prodávají zfušované díly, ale od těch nic nekupuji. Naopak je spousta lidí, od kterých vypadá replika stejně dobře jako originál.

Je pravdou, že do Péráka jsme neinvestovali tolik peněz, kolik by si zasloužil, ale i tak vypadá k světu. Jen tak pro informaci, kdo by si chtěl dnes kvalitně zrenovovat Péráka (myslím kvalitně, né nějakou jako renovaci), ten ať si připraví nejméně 50 000,- Kč, ovšem práci do toho musí vložit vlastní.

 

Náhledy fotografií ze složky Jawa 250/11 pérák