Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jawa 250/590 a 350/361 sport

26. 9. 2007

 

 
 

Renovace dvou Jaw sport

0

 

Letos v létě (píše se rok 2007) jsem si na inzerát koupil Jawu 250/590 sport. Jawička byla kompletně rozebraná (mimo motoru a kol), některé věci byly udělány (jako např. nachromovaná nádrž, kola, výfuky, obutí, částečně i chromy). Některé věci byly načnuté, ale udělány jinak než jsem zvyklý, proto jsem je předělal. K motorce jsem ještě dostal nějaké ND, např. rám, na kterém si bývalý majitel nechal prodloužit zadní vidlici z 16" na 19", proto jsem začal uvažovat i o stavbě třistapadesátky, typ 361. Také díky tomu jsem začal pátrat po rozdílech mezi panelkou a sportkou.

0

Rozdíly mezi panelkou a sportkou

0

Tak tedy mimo těch do očí bijících jako jsou 19" kola oproti 16" a tedy s tím související prodloužení zadní vidlice, montáž řídítek s hrazdou, rychlopalné rukojeti, horního krytu světla z kývačky i s tachometerm a spínací skříňkou (tzv. bošárna) a delšího stojánku (jak hlavní, tak pohotovostní), to jsou odlišné blatníky, zadní je tvarem shodný s panelkovým, ale je prodloužen, kvůli většímu průměru kola, s tím souvisí i přepracovaný podsedlový rám, který je zvýšen, přední blatník vychází z panelkového, ale je mělčí ( v dalším textu bude popsána jeho výroba z kývačkového/panelkového). Dále je nepatrně prodloužen kryt řetězu. U J 250 ještě nebyl montován karburátor se sytičem. Tím rozdíly končí a ostatní díly jsou shodné jako u souběžně vyráběných typů 559/360 (sekundární převod je změněn pouze montáží pastorku s menším počtem zubů-převod do pomala, rozeta zůstává shodná s typy 559/360!).

Zde se ještě zmíním o možnostech získání dílů, kterými se sportky odlišují. Tak tedy situace je obdobná jako u dílů na Californiany, moc nejsou a pokud ano, prodávájí je vesměs staří známí překupníci, kteří nastaví dosti vysokou laťku. Pokud člověk chce mít opravdu originální sportku, musí si dát ještě pozor na díly, které se dávaly na ČZ sport, typy 470, 473 a 475. Blatníky jsou podobné, ale přeci jiné (navíc se na burzách vyskytují v drtivé většině právě tyto díly na ČZ). Navíc zadní blatník na ČZ se dá velice rychle rozpoznat, sportkový má vsazen 6 cm dlouhý pruh, který ho prodlužuje a je pouze bodován, není ani kitovaný (Jawa má celý nový výlisek). A hlavně zadní blatník je jinak provedený v přední části, kde prochází dráty k zadnímu světlu, Jawa je ukončena na tupo a ČZ má špičku se dvěma otvory. Dále ČZ má o 2 cm užší rozteč děr pro uchycení na rám a poslední rozdíl, u Jaw je uvnitř blatníku pro zpevnění navařena na obě části výztuha, ČZ to nemá.

Co se týče předního blatníku, i ten je jiný, U ČZ vychází více z hlubokého panelkového, i tvarem. Prolis, který lemuje okraj je spíše válcový, u Jawy na plocho, konce jsou spíše do kulata, u Jaw do ztracena, výztuhy jsou u Jaw průběžne, ČZ je má přichyceny jen na okrajích. Držák brzdového lanka je u ČZ na levé straně u Jawy na pravé.

Tolik pár hlavních odlišností, pro ty, kteří jako já budou shánět díly pro provedení sport.

0

Vlastní renovace  

0

Jako termín dokončení jsem si dal jaro 2008. Chci to stihnout, rád bych co nejdříve vyzvedl doklady z depozitu, protože jsou psané na bývalého nmajitele.

Tak tedy, po dovezení dílů jsem provedl obhlídku a zjistil jsem, že spousta dílů je v několika exemplářích (akorát na dvě motorky), ale pár dílů chybělo i na 250. Poučení pro příště, vždy si všechno pořádně prohlédnout, než něco koupím. Bývalý majitel chtěl dělat dvoubarevné provedení, tmavě modrá.šedá, po prozkoumání internetu jsem ale dospěl k názoru, že toto provedení se dělalo s nádrží z Californiana (netvrdím to na 100%) a tak jsem od toho upustil. Dále mě lákalo udělat provedení tzv. Canada, signální červená-slonová kost. Potom, co jsem si přečetl diskuzi na veteranforu, jsem se na to vykašlal, protože tohle provedení bude zřejmě dělat asi milión lidí v republice (obdoba červeno černé kombinace u Californiana). Proto jsem se rozhodl pro provedení v signální červené, což mám potvrzené, že se dělalo, ale hlavně jsem našel pozůstatky této barvy na dílech, což mě v tom jen utvrdilo. Sedlo, které jsem k motocyklu dostal, už bylo potažené tmavě modrou s boky ze slonové kosti, i rozhodl jsem se, že ho nechám na 350 (kterou udělám celou ve švestkové modré) a na 250 udělám světle červený potah s boky ze slonové kosti.

Ale zpět k dílům. Zhodnotil jsem situaci a začal shánět díly i na 350. Něco jsme měli doma, něco jsem koupil na burze a něco v replice.

Nejhorší to bylo s brzdovým pedálem a jeho držákem (na 350) a krytem řetězu. Za obojí  chtějí šílené peníze. Nakonec jsem sehnal obojí takříkajíc za hubičku, ještě existují slušní lidé. Pak brzdové bubny, stojánek, řídítka, podsedlový blatník, přední vidlice a nějaké ty drobnosti. Ovšem jak jsem již psal, nejhorší to je s blatníky. Všeho všudy jsem viděl na burze jeden přední a to za něj chtěli takové peníze, až jsem si sedl na zadek. Tak jsem se opět pustil do výroby z kývačkového jako u Californiana, to samé u zadního. Výtečné je, že soudruzi použili stejné výlisky, a po větších či menších úpravách se dá použít jak přední tak zadní blatník z kývačky/panelky. 

Zadní blatník je cca o 2 cm delší než u klasické panelky. Vyřešili jsme to přeříznutím blatníku v přední části napříč a vložením 2 cm širokého pruhu plechu. S tím se samořejmě musí nastavit i vnitřní výztuhy a kanálek pro kabely.

Jak jsem již psal, přední blatník vychází z kývačkového/panelkového. Nejdříve je potřeba odbrousit nýty krajních vzpěr, ty odejmout, dále odvrtat bodové svary střední vzpěry a tu posléze také odejmout. Dále je třeba si přenést tvar sportkového blatníku, přidat po okrajích něco na ohyby, lem a přebytečný plech odstřihnout. Dále se vytvoří prolis a lem, naboduje se zpět střední vzpěra. Na bočních vzpěrách se musí prodloužit prolis, provaří se plocháčem a každá se pomocí tří nýtu přinýtuje zpět na blatník, který je tímto hotov.

Další odlišností je podsedlový rám a kryt řetězu. Kryt řetězu je pouze prodloužen v přední části vsazením plechového výlisku tvaru U a přibodováním. Podsedlový rám je zvýšen, podložením distančními trubičkami, ovšem mezera, která vzniká pod sedlem není kryta koženkovým pásem jako u Californianu, ale plechem klínového tvaru, který je vsazen mezi podsedlový rám a krycí plechy, které navazují na kryty kolem bočních schránek.

0

 

Popis vlastní renovace

0

V popisu renovace se budu věnovat oboum strojům, více méně dělám oba najednou. K dnešnímu dni (12.11.2007) jsem již pár věcí dodělal. Bohužel práce jde pomalu, protože jsem souběžně pracoval na dvou Pařízcích (ty jsou již u svých majitelů) a nyní ještě pokračuji v renovaci Jawy 500 OHC. Jedinou součástí, na kterou jsem do dnešního dne ještě nesáhl je motor. Bývalý majitel mě přesvědčoval, že je po GO, ale stejně jej rozeberu, už jen kvůli tomu, abych jej vyčistil a nastříkal, ale při té příležitosti zkontroluji, jak je na tom po mechanické stránce.

Jinak, co je zatím hotovo: vypletená a vyleštěná kola na 350, vyleštěné brzdové štíty, nasazené čelisti s novým obložením, zrepasované rychlopaly, vlepené sklo do paraboly a umístěné do rámečku (to udělal původní majitel, já to jen slepil a sestavil), koupená řídítka v replice na 350, na 250 byla nově nachromovaná. Dokoupena většina dílů, co chyběla a které se musí nahradit (pryžové díly, lanka, zadní světlo, svíčky, fajfky, svíčkový kabel, různé repliky, jako např. víčko nádrže, madlo pod sedlo, stojánek, apod.). Dále pár dílů, co jsem našel doma, např. indukční cívky.

V týdnu bych rád odvezl díly na opískování, dále se musí vyrobit blatníky a podsedlový rám, dokud mám doma předlohu-původní díly. Jinak se dnes posílají díly na stažení chromu, abychom je pak mohli snáze vyleštit. Lakovat 250 bych chtěl nechat začátkem prosince, to bych měl mít i hotové sedlo, sedlo , které je na 350 jsem svlékl a nechám ho opískovat a nastříkat práškovou barvou-na to, že mělo být už zrenovované bylo celkem hanebné.

Dále jsem opravil tachometr na 350, na 250 sehnal bývalý majitel ve velice pěkném stavu. Tachometr jsem musel kompletně rozebrat, vyčistit, nově natřít ručku a objevil jsem i stržené ozubené kolo náhonu počítadla. Počítadlo zarezlo a tím pádem se očesalo ozubení na ozubeném kole. Naštěstí mám pár tachometrů ve šrotovém stavu a mohl jsem z nich použít ND. Nastříkal jsem plášť, vyrobil nový průsvitný proužek nad ciferník. Teď čekám, až seženu rámeček a budu moci zalisovat sklo.

Dále jsou nazinkovány skoro všechny součástky, pár mi jich ještě chybí, něco dokoupím a něco vyrobím nově.

Dnes (29.4.2008), je už 250 hotová, včera jsem s ní byl na technické a bylo to v pohodě. Horší bude, že mě opět čeká anabáze s doklady, no nic no.

Jinak jsem měl rozebraný motor, je to vidět ve fotogalerii, byl celkem dobrý, zřejmě byl po GO, ovšem musel jsem opravit pouzdro na předlohovém hřídeli, vyměnit hlavu, měla stržený závit na svíčku, vyměnit prim. řetěz, manžetu na náhonu tacho. Nastříkal jsem nově válec.

Montáž probíhala zcela běžně jako vždy, žádný větší problém (kdo potřebuje pomoci, ať mi napíše na mail, popisovat montáž panelky už opravdu nebudu, něco málo je vidět ve fotog.).

25.4.2008 jsem konečně přivezl nalakovanou 350, tak ji konečně mohu dát dohromady, spoustu věcí je již připravených. O víkendu jsem nalisoval vidlici a pozdra tlumičů, dnes dám dohromady z. tlumiče a snad i přední vidlici, montáž vidím na pár dnů. Zbývat mi už bude jen motor a nádrž. Motor jsem nakonec sehnal originál za slušnou cenu. Po tom, co jsem ho čtvrt roku sháněl na inzeráty a ozvali se mi vesměs (neříkám, že všichni !) samí vykukové a překupníci, jsem rád, že jsem kápl na slušnějšího člověka, který na tom nepotřoboval trhnout 1000%. Zde se ještě zmíním o krytu karburátoru. Co tak koukám na inzerci, 90% motocyklů i samostatně prodávaných motorů tento kryt postrádá. I já jsem kupoval motor bez tohoto krytu, jaká to byla bláhovost. Vycházel jsem z toho, že jsem tento kryt kupoval na burze před třemi lety za 50,- Kč (slovy: padesát Kč). Ó jak jsem byl pošetiý. Dnes jsem si mohl gratulovat za cenu 500,- Kč, měl jsem nabídky od 800 do 1800,-Kč, co jsem se díval, replika vychází na cca 1000,- Kč. To píši jen pro ty, co si myslí, že mají koupí motoru vyhráno (tak jako jsem si to myslel já).

26.5.2008

tak jsem konečně vyšetřil trochu času na psaní, zkrátka chodit do práce a dělat u toho školu zabere dost času. Do dnešních dnů jsem zatim stihl skoro dodělat i 350, minulý týden jsem rozebral motor, opět je vidět, jak je český národ činorodý. Jak bude vidět na fotografiích, primární převod i se spojkou někdo použil ze 634 a dal tam rovnou i klikový hřídel. Bohužel, sice si to nedovedu vysvětlit, ale někomu se povedlo očísnout skoro kompletně ozubení na startovacím segmentu a opět (jako na J 500) byla utržena drážka zajišťovacího kroužku na spojkovém koši na zajištění start. ozubeného kola. Dále bylo oholeno ozubení na převodu náhonu tachometru. Prostě solidní masakr na primáru. Aby toho nebylo málo, písty a válce dostaly taky pěkně za uši-další masakr (viz obrázky). Na stěnách válců drážky a kusy vpečeného hliníků, písty mají drážky, zapečené kroužky, prostě děs. Ale podle prvních odhadů to vypadá, že klika je bez vůlí, tak bude potřeba jen vyměnit ložiska a gufera, udělat výbrus, díly spojky a primáru jsem naštěstí posháněl ze zbytků, co jsem měl doma.

Trochu mě potrápila houkačka, ale už jsem to vychytal, tak teď kvičí o 106. Jak jsem psal, motorka je skoro hotová, schází vložit motor a dostrojit vše, co se musí až po motoru. Takže abych to shrnul, je komplet rám, přední, zadní vidlice, blatníky, schránky, kola, brzdy, přední maska, obě světla, tacho, natažený rozvod elektro, vše zapojené a odzkoušené.  Takže až složím a odzkouším motor na stolici zbyde jen namontovat kryt řetězu, vzduchový čistič, krycí plechy, nádrž, sedačku, dát řetěz, kryt kabelů, vše pořádně zapojit a více méně bude hotovo. Ještě koupit výfuky a pár drobností.

 

Pokračování bude, až zase něco přibyde.  

 

Náhledy fotografií ze složky Jawa 250/590 a 350/361 sport