Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jawa 350/360

31. 3. 2006

Tak na téhle jawičce nejvíc jezdím. Koupili jsme jí v roce 1996 za 5000,- Kč, s doklady, pojízdnou v Ústí nad Labem. Původně byla koupena od MNO, tomu odpovídá i to provedení s řídítky s hrezdou (pod odřenou barvou na nádrži je vidět původní khaki). Toto provedení se nám nelíbilo, tak jsme jí hodili do chromu s originálním krytem řídítek. Trochu paradox je, že teď budu předělávat panelku na vojenskou verzi. to už tak bývá.

   Samotná renovace nebyla příliš náročná, podobá se detailně popsané renovaci Jawa Californian. Víceméně veškeré věci se dají sehnat nové (sice indické nebo turecké, ale dají). Něco se dělá v replice, něco dokonce stále pasuje z nových Jaw, a více méně vše se sežene na veteránských burzách. Dále je uveden postup renovace jen tak zběžně, motorka opravdu neměla žádné zákeřnosti, proto se tady ani o tom moc nerozepisuji. Zárovaň jsme ještě renovovali páva. Při renovaci nebyly větší problémy, motorka jezdila a byla relativně kompletní. Chyběl pouze kryt řetězu, řídítka a kryt řídítek byly ze sportky, tak byla potředa sehnat panelková i s tachometrem a spínací skříňkou. dohromady to vyšlo asi na 200,- Kč.

Ještě takové doplnění, spousta lidí mi píše, neví si rady s odstínem jawácké červené, tak tedy dle ČSN se uvádí 8850-červěň višňová tmavá, dle RAL není přesný ekvivalent, ale jako nejblžší možný se uvádí 3004 nebo 3003 (myslím, že je nepatrně světlejší než originál). Vzorkovnice v odkazech jsou spíše informativní, ve skutečnosti vypadají barvy trochu jinak.

    Renovace pochopitelně začala  celkovým rozebráním. Co se týče motoru, byl proveden výbrus válců, protože měly hluboké drážky, zřejmě vyskočily pojistky pístního čepu. Dále byla provedena GO kliky, výměna ojnic kvůli osazení pístního čepu na jehlová ložiska. V převodovce se vymněnily vidličky, ložiska a gufera (i na klice). Kartery se vyčistily, opískovali se hlavy a válce a nastříkaly se barvou.

   Mezitím se dělalo na plechařině a spol.. Kola se nechala vyplést a vyleštit. Nechali jsme nachromovat všechny věci, co měli být v chromu, výfuky jsou původní, zmovu leštěné a nachromované. Zinkované věci se vyčistily na drátěném kartáči na brusce a nechali se znovu pozinkovat. Lakované věci se nachali opískovat a natříkat (i s linkami a pávem to vyšlo na 2000,-Kč).

    No a když už vše bylo doma, tak nezbývalo, než to složit dohromady.

Výhodou panelek je, že se na ně dá sehnat dost nových věcí (pozor na turecké, ty jsou s kvalitou na štíru) a něco málo pasuje ještě z novějších třipade.

No suma sumárum čistě renovace i s pávem vyšla na cca 15 000,-Kč (nepočítám cenu motocyklu). Bylo to cca v roce 1998, dnes jsou ceny trochu jinde a hlavně jsme použili původní výfuky, repliky stojí cca 5-6000,-Kč, takže renovace pak vychází něco mezi 40 000-50 000,-Kč(čistě jen renovace, nezapočíátávám koupi motocyklu). Záleží to taky na tom, jak je motorka kompletní nebo zničená ( kolik dílů je třeba dokoupit nebo spravit). Pak mě tedy zaráží, jak někdo může prodávat kývačku po "profesionální , špičkové renovaci" za 15 000,-Kč ?! (skutečně jsem takový inzerát viděl a to byl rok 2005!)

 

 

Náhledy fotografií ze složky Jawa 350/360