Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jawa 500

31. 3. 2006

Pokud si chcete nechat sečíst svou Jawu 500 OHC tak zde máte možnost

Jo jo, půllitr je půllitr. Po tomhle stroji jsem zatoužil v patnácti, zrovna v době, kdy pomalu přicházely do kurzu (jak jinak, stejné to bylo i s Californianem). Sháněli jsme ho po všech čertech, na inzeráty, po známých, na pár jsme se byli podívat, ale nic z toho nebylo.Až jednou kolega z veteran klubu ho nabízel. Že prý tak 15 000,- by si představoval, no proč ne, na to máme. Ovšem pak se situace komplikovala a komplikovala, no prostě jsme se s ním už rozloučili. Najednou večer telefon, jestli prý ještě máme zájem tak za 22 000,-Kč je náš. No museli jsme hučet do mamky, že to je přece krásný stroj, poslední čtyřtaktní Jawa (tenkrát, dnes už to není pravda) a tak dále, nakonec jsme ji zdolali, ale bylo to horší než zdolat osmitisícovku.

Když jsme tedy ke kolegovi přijeli, měl motorku rozebranou. Okamžitě jsme se domluvili, ještě nás přemluvil, že jí dá do kupy (tak jak je vidět na fotce). No a týden na to jsme si ji vezli domu. To byl rok 1996.

S chutí jsme se do ní pustili. Jeden z velkých problémů byla nádrž, někdo ji bouchnul obdobným stylem jako na Kalifovi. Díra cca 5 cm hluboka. Tenkrát jsme ještě nevěděli, že existuje někdo (možná, že tenkrát nikdo nebyl), kdo by bezproblémů nádrž spravil. Dnes by jsme ji dali panu Vepřkovi. Nechci mu nějak fandit, ale umí s nádržemi zázraky. No tak tedy tenkrát jsme volali kde komu, ale nikdo nebyl schopen si s tím poradit. Až se táta dovolal do svařovny v JAWě. Prý se na to mrknou. Mistr to omrk a bylo mu jasné, že to nezvládnou, ale prý máme zkusit toho a toho, prý by o něčem mohl vědět. A věděl, zašel do zastrčeného skladu a vytáhl úplně novou, ještě nenachromovanou nádrž, snad zázrak, v roce 1997 nová nádrž na půllitra. No a bylo po problému.

    Ovšem další hned vypluly na povrch. Tedy, až když jsme sundali hlavu z motoru. Jeden píst zakousnutej, jeden ventil ohnutý, čtyři ventilové pružiny prasklé. Píst jsme nakonec za mírného násilí dostali ven. Očistili jsme písty a sháněli nové kroužky, kupodivu tam pásly stírací kroužky z Felície, náhodičky. Horší to bylo s pružinami. Né a ném je sehnat. Dnes bysme je nechali vyrobit v Božtěšicích v pérovně, ale tenkrát? Oklikou jsme se nakonec dostali až k panu Antonínovi Švábovi (mistr světa na ledové ploché dráze). Fajn chlap, před lety taky renovoval pětistovky a něco mu zbylo. Přinesl bednu se vším, co měl a nechal nás se v tom trochu pohrabat. Vše, co jsme potřebovali tam bylo a ještě něco na péráka. Cena byla solidní-říkám, prostě fajn chlap.

   Trochu jsme se obávali montáže motoru, ale nakonec to proběhlo celkem v poho, na poprvé jsme sice rozvody přehodili, ale teď to už zvládáme. Horší to je s olejem, neduhem všech půllitrů, teče a teče. Vyzkoušeli jsme spoustu způsobů utěsňování od spousty majitelů pětistovek, ale nic nám nepomáhá. Tento nebo příští rok nás čeká snad poslední rozdělání motoru, kvůli utěsnění. Až zjistím ten správný způsob utěsnění, tak se o něm jistě podělím.

 

Náhledy fotografií ze složky Jawa 500