Jdi na obsah Jdi na menu
 


Červená barva JAWA

20. 9. 2007

ObrazekSpousta lidí mi píše, neví si rady s odstínem jawácké červené, tak tedy dle ČSN ( pěkné vzorníky jsou tady, jedná se hlavně o odstíny ŠKODA ) se uvádí 8850-červeň višňová tmavá, dle RAL není přesný ekvivalent, ale jako nejblžší možný se uvádí 3004 nebo 3003 (myslím, že je nepatrně světlejší než originál). Vzorkovnice v odkazech jsou spíše informativní, ve skutečnosti vypadají barvy trochu jinak.

Dle některých názorů, které jsem slyšel a se kterými se dá i souhlasit, zřejmě barvy nebyly úplně na chlup stejné. Vezměme si např. Péráka z roku 1952 a Panelku z roku 1972 (ale myslím, že se lišily i stroje stejných ročníků, resp. odstín jejich barvy). I kdybysme měli tu možnost a porovnali oba stroje v den výroby (stroj času by se hodil), tak si myslím, že barva by nebyla na chlup stejná, i kdyby byla od stejného výrobce. Prostě technologie pokročily (i v socialistickém Československu), přísady mohly být trochu jiné a konečně, mohl zapracovat i lidský faktor. Co vím, tak se v Jawě používaly barvy vyráběné v Pardubicích a v Praze. A dost silně pochybuji, že se obě továrny shodly na chlup. No to je jen takové zamyšlení, až Vám někdo na srazu bude říkat-tak to na 100% není originál, já jsem viděl motorku a ta byla světlejší/tmavší apod., jistě to mnozí z nás znají. 

Na závěr bych chtěl jen říci, že řádky výše jsou jen můj osobní názor, tak mě prosím nekamenujte. Věřím tomu, že každý na to má svůj názor, který budu respektovat. Jen budu rád, pokud předchozí řádky někomu pomohou.