Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oilmaster

5. 4. 2006

Úvodem bych rád uvedl, že tento návod nepochází z mé hlavy, ale stáhl jsem jej z internetu. Když jsem nyní hledal podle odkazu stránku, tak nelze zobrazit. Snad se na mne autor nebude zlobit, že jsem zde uveřejnil jeho dílo. Dnes (14.6.2007) se mi ozval člověk, od kterého jsem tento návod "obšlehl". Tak tedy vězte, že původním autorem je Honza Vrba 

Oilmaster

 

Oilmaster je zařízení k přesnému dávkování oleje v závislosti na otáčkách motoru a na otočení plynové rukojeti. Většinou jsem se setkal s tím, že majitelé měli čerpadlo odpojené a dávali olej klasickým způsobem. Důvod byl ten, že se jim motor zadíral. Já si naopak myslím, že při správné údržbě a seřízení, bude čerpadlo fungovat tak jak má.

Základní nastavení čerpadla provedeme podle obrázku - nastavíme rysky proti sobě. Je tedy nutné mít na ovládacím lanku plynu seřizovací šroub.

Nefunguje-li čerpadlo správně (dává moc, nebo naopak málo oleje), musíme si pohrát s distančními podložkami pod ovládací kladkou. Demontáž ovládací kladky je jednoduchá: sundáme ségrovku kladku jednoduše vytáhneme. Je třeba dát pozor na podložky, které jsou jak nad tak i pod kladkou. Vybrání v kladce má zdvih 2 milimetry a čerpadlo maže v rozmezí 1:20 - 1:120. Z toho lze zhruba spočítat, o kolik se zvýší/sníží mazací poměr, odebereme-li/přidáme distanční podložky pod ovládací kladku. Přidáme-li podložku o tloušťce 1/10mm pod kladku, zvýšíme mazací poměr o 5 jednotek, tzn. např. z 1:35 na 1:30. Záměrně zde nepočítám s otáčkami motoru, neboť předpokládám, že styl jízdy nezměníme a také nevím, jak bych to tam napasoval :-D. Toto seřízení berte s nadhledem. Řiďte se spíše základním nastavením, které je zde.

Koupili jsme-li čerpadlo a nevíme, jestli je funkční, poškozené, nebo je v něm bordel, je nutné ho rozložit a vyčistit. Při demontáži ovládací kladky opět dáváme pozor na polohu distančních podložek! Pod kladkou je ovládací tyčka a gufero. Máme-li sundanou kladku, otočíme čerpadlo a sundáme ovládací kotouč(zajištěný maticí M5), pod ním je podložka. Nyní palcem přidržujeme víčko čerpadla a demontujeme 4 šrouby M4x10. Pozor, je tam pružina! Vytáhneme všechny součásti - je zde potřeba dávat pozor na sundávání ozubeného kola z pístu čerpadla, neboť v pístu čerpadla jsou válečky, mezi nimiž je pružina. Nejlepší je tyto dva kusy nechat u sebe. Zpětná demontáž není sice těžká, ale je to zbytečné. Je dobré zjistit si otáčením ozubeného kola, jestli je mezi válečky pružina. Nakonec vše omyjeme v nějakém rozpouštědle (aceton, benzin...) a čerpadlo sestavíme  zpět. Vratnou pružinu u ovládací kladky je třeba napnout tak, aby se kladka dobře vracela. Optimální je pootočení záchytu pružiny o 180 stupňů.

Pod čerpadlo dáme papírové těsnění(můžeme přimáznout silikonem na motory-pozor na kanálky), nasadíme lanka a dvěma šrouby M5x16 a šroubem víčka přichytíme čerpadlo k motoru. Předtím si musíme pootočit náhonem čerpadla do stejné polohy, jako je na klikové hřídeli. Nasadíme hadičky a nalijeme olej do nádržky. Vyndáme odvzdušňovací šroub a ovládacím kotoučkem začneme čerpat olej do čerpadla. Je dobré držet plynovou rukojeť v poloze "naplno". Jakmile začne olej téci z odvzdušňovacího otvoru, zašroubejeme jej a čerpáme olej do doby, než dojde až ke karburátoru.